Inauguracja Kampanii Społecznej „Żywienie dla Zdrowia”

kampaniaspoleczna2

Według różnych doniesień naukowych spośród czynników wywierających wpływ na dobre zdrowie ponad 50% stanowi właściwa dieta oraz styl życia.

Dla każdego człowieka niezwykle istotnym, dla właściwego rozwoju, jest okres prenatalny oraz dzieciństwo, bowiem wtedy właśnie ludzki organizm kształtując się tworzy fundament zdrowia na całe przyszłe życie. Współcześnie obserwujemy niepokojący fakt, iż żywność poza tym, że nie dostarcza pełni potrzebnych składników pokarmowych, może wręcz stanowić zagrożenie dla zdrowia. Wśród dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych pojawia się problem otyłości oraz chorób dieto-zależnych. Mając powyższe na względzie należy zwrócić szczególną uwagę na właściwą dietę matek w ciąży oraz dzieci.
Gwałtowny rozwój przemysłowego – wysoko schemizowanego rolnictwa oraz zaawansowanych technologii przetwórstwa żywności spowodował zalanie rynku wysoko przetworzonymi produktami żywnościowymi, których skład chemiczny i wartość biologiczna często bardzo odbiegają od wartościowej żywności produkowanej metodami naturalnymi.

Rodzice mają ogromny wpływ na zdrowie lub choroby swoich dzieci.

Ważne by mieli tę świadomość i podejmowali skuteczne działania by zapewnić swoim pociechom jak najlepszy rozwój i zdrowie. Im dziecko jest starsze, tym ciężej jest zmienić jego nawyki żywieniowe. A to nawyki żywieniowe decydują o długości i jakości naszego życia w przeważającym stopniu. Początkowo to rodzic decyduje co dziecko dostanie do jedzenia. Niestety wielu rodziców idzie na przysłowiową łatwiznę (nierzadko wynika to z braku świadomości i wiedzy), wolą dziecku wykupić posiłki w szkole, kupują słodkie bułki lub dają pieniądze na zakupy w sklepiku. A tam dzieci najczęściej kupują słodycze i kolorowe napoje.
Problemem oczywiście są często rodzice i otoczenie, które w imię dobrej woli przekarmiają dziecko, ponieważ nie widzą niczego złego w słodkościach, kluskach, pierogach i słodkich napojach.

Musimy zdać sobie sprawę, iż pokolenie naszych dzieci ma być pierwszym, które będzie żyło krócej niż my.

Dziś co trzecie dziecko w wieku szkolnym jest otyłe. Coraz więcej dzieci ma problemy z otłuszczeniem wątroby czy trzustki. Cukrzyca typu 2 dosięga już 6 latków. Powszechne są dziś przypadki zaburzeń koncentracji czy ADHD u dzieci. Spotkać dziecko bez alergii jest niezwykle trudno. Coraz częściej dzieci cierpią na atopowe zapalenia skóry i inne dotychczas rzadko spotykane schorzenia.

Można temu zapobiec.

29 września 2015 r. o godz. 13.00 odbyło się posiedzenie seminaryjne Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej przygotowane we współpracy z Fundacją Rodzice Przyszłości pt.”Żywienie dla zdrowia”.

Posiedzenie stanowiło inaugurację nowej kampanii społecznej.

Tematem głównym było odżywianie kobiet w ciąży i jego wpływ na zdrowie dziecka oraz zależności pomiędzy sposobem żywienia a zdrowiem u dzieci w wieku wczesnoszkolnym.