OGÓLNOPOLSKI TEST “SPRAWDŹ CZY JESTEŚ ŚWIADOMYM RODZICEM”

ico_blog

Test Świadomego Rodzica jest dostępny od 24 października. Wszystkim Rodzicom, którzy już zechcieli go już rozwiązać, bardzo dziękujemy. Rodziców, którzy zostawili go sobie na później bardzo zapraszamy do rozwiązania testu. Dziękujemy również za wszystkie uwagi, sugestie, komentarze – są dla nas bardzo ważne! Prosimy o ich nadsyłanie!

Wśród nadesłanych opinii pojawia się między innymi taka, że test jest wyjątkowo prosty, a odpowiedzi są tak sformułowane, że łatwo zorientować się, która z nich jest prawidłowa.

Jest to prawda. Warto zastanowić się dlaczego w taki właśnie sposób test został przygotowany. Mogliśmy przecież opracować trudniejsze pytania i tak sformułować odpowiedzi, by dla przeciętnego rodzica wskazanie tej prawidłowej było znacznie trudniejsze.

Dlaczego zatem tak nie zrobiliśmy?

Wyciągając wnioski z przeprowadzonego w 2011 roku badania kompetencji wychowawczych opracowanego na zasadach „klasówki” wiemy, że 58% rodziców uzyskało ocenę mierną lub niedostateczną, a jedynie 8% rodzicówotrzymało ocenę dobrą lub bardzo dobrą, chcieliśmy podejść do tematu zupełnie inaczej. Wiemy, że jeżeli test byłby zbyt trudny, rodzice zniechęciliby się i a poczucie bycia ocenianym, tylko pogłębiłoby to zniechęcenie. Ludzie zazwyczaj nie lubią być oceniani – zwłaszcza negatywnie.

Wyszliśmy z założenia, że każdy rodzic już przez samo rozwiązanie testu będzie mógł przyswoić czy odświeżyć konkretną wiedzę. Większość rodziców potrafi wskazać właściwą odpowiedź, ale nie każdy rodzic zna jej uzasadnienie oraz konsekwencje innych możliwych odpowiedzi. Nie każdy rodzic w końcu, mimo świadomości poprawnej decyzji, zastosuje ją w życiu. Zależy nam na tym, by pojawił się pretekst do przemyśleń.

Test Świadomego Rodzica można określić mianem „quizu”, którego celem nie jest ocenianie rozwiązujących go rodziców, a przekazanie im w prosty sposób wiedzy z zakresu rozwoju i wychowania dzieci. Pierwsza część testu to 11 scenek sytuacyjnych – najbardziej popularnych życiowych sytuacji, z którymi mierzymy się każdego dnia jako rodzice. Druga część testu to 24 pytania, które dotyczą 4 głównych obszarów rozwoju dziecka – człowieka, jako istoty ludzkiej: sfery fizycznej (zdrowia), sfery emocjonalnej, sfery duchowej (systemu wartości), oraz sfery intelektualnej (po 6 pytań do każdego z 4 obszarów).

Wiemy to z autopsji, że często wiedza jaką dysponujemy nie znajduje zastosowania w praktyce dnia powszedniego. Dobrze, że już na etapie samego czytania odpowiedzi, rodzice z dużym prawdopodobieństwem będą mogli wskazać właściwe odpowiedzi. Ale czy postępują tak na co dzień, to zupełnie inna sprawa.

0 Comments

Leave a reply