Dziecko narażone na stres wykazuje wczesne oznaki starzenia genetycznego

Dziecko narażone na stres

– Trauma, poczucie zaniedbania i odrzucenia we wczesnym dzieciństwie zapoczątkowują cały cykl negatywnych emocji, od niepokoju do depresji, przyczyniając się do późniejszych problemów ze zdrowiem, a nawet przedwczesnej śmierci –  uważają amerykańscy naukowcy m.in. dr Karen Matthews z Uniwersytetu Stanowego w Pittsburghu  i dr Janice Kiecolt-Glaser z Uniwersytetu Stanowego  Ohio.

Badanie pod tym kątem ponad 130 osób dorosłych potwierdziło, że korzenie wielu chorób wieku dojrzałego sięgają nawet pierwszych miesięcy po narodzinach . Telomery (biologiczne markery starzenia komórek) uczestników eksperymentu, którzy przyznali, że nie mieli szczęśliwego dzieciństwa, np. stosowano wobec nich przemoc, dorastali w ubóstwie, niestabilnych lub niepełnych rodzinach, były nieproporcjonalnie krótsze, co oznacza, że biologicznie byli znacznie starsi niż wykazywały ich metryki. Telomery 40 Afroamerykanów, którzy wychowali się w trudnych warunkach w środowiskach przestępczych i dzielnicach biedy,  były prawie 20 procent krótsze niż ich rówieśników ze środowisk uprzywilejowanych.

Naukowcy z Tulane University potwierdzili, jak ważne jest zapewnienie najmłodszym dzieciom poczucia bezpieczeństwa, akceptacji i miłości dla ich rozwoju i zdrowia w przyszłości. Zbadano 136 maluchów w wieku od 6 miesięcy do 30. Okazało się, że im więcej czasu dzieci młodsze niż pięcioletnie spędzały w społecznych domach opieki, gdzie ich potrzeby emocjonalne nie mogły być całkowicie zaspokojone, tym krótsze były ich telomery.

Badania prowadzone w niemieckim Trierze w 2013 roku wykazały, że negatywne zmiany mogą zacząć się już podczas życia płodowego, ponieważ osoby, których matki doświadczyły podczas ciąży stresu związanego np. ze śmiercią lub ciężką chorobą członka rodziny, miały krótsze telomery w porównaniu z osobami, których matki nie przechodziły tego typu sytuacji stresowych.

Ale jest też na odwrót – szczęśliwe wspomnienia chronią zdrowie. Dotychczas naukowcy sprawdzali głównie, jakie korzyści przynoszą nam dobre relacje z matką. Niedawno udowodniono, że również wpływ ojca na zdrowie psychiczne i stabilność emocjonalną dziecka jest nie do przecenienia.
– Odkryliśmy, że dobre wspomnienia o ojcu sprawiają, że dziecko już jako dorosła osoba znacznie lepiej radzi sobie m.in. z codziennym stresem. Szczególnie widoczne jest to w przypadku synów – twierdzi prof. Melanie Mallers z Uniwersytetu Stanowego Kalifornii w Fullerton na podstawie przeprowadzonych na ten temat rozmów z 912 osobami w wieku 25-74 lat.

Źródło:  http://www.smh.com.au/national/health/children-suffer-dna-damage-from-stress-20140408-36b8t.html

0 Comments

Leave a reply