Wystawa „Lifenotes – Od codzienności do wieczności”

LIFENOTES_IKONAWPISU

ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ ORAZ PREZENTACJĘ ALBUMU Z OKAZJI DNIA OJCA
„Lifenotes – Od codzienności do wieczności” Grzegorz Stykowski

W czasach, gdy nieustannie zwiększające się tempo naszego życia wywiera negatywny wpływ na nasze relacje, kluczowym i bezcennym staje się świadome i aktywne obcowanie z bliskimi w życiu codziennym. Młodzi rodzice, a zwłaszcza młodzi ojcowie tracą możliwość budowania fundamentów swoich relacji z dzieckiem na skutek konieczności sprostania wielu, często na wyrost stworzonym oczekiwaniom. Związane jest to z rolą w jaką wchodzą stając się rodzicami. To, co w dzisiejszych czasach staje się deficytem, to pogłębiona relacja ojca i dziecka. Młodzi ojcowie szukają sposobów na wypełnienie swojego obowiązku zatracając się w pracy, a kiedy już z tej pracy wyjdą próbują wynagrodzić dziecku swój brak obecności organizując jego czas w formie zajęć twórczych, zabaw, animacji, które nie przewidują wystarczającego udziału rodzica we wspólnie zaplanowanym czasie.
Wystawa, a także wydanie Albumu „Lifenotes od codzienności do wieczności” ma na celu pokazanie, jak wiele dobrego w budowaniu wspólnych relacji może przynieść rezygnacja ze zbędnych bodźców i skupienie się na zwykłym, aktywnym byciu ze swoim dzieckiem w jego naturalnym otoczeniu i bez udziału osób trzecich.
Bycie blisko w sposób aktywny i świadomy pozwala na zgłębienie siebie i budowanie trwałych emocjonalnych więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem. To wspólne, niezobowiązujące bycie razem ma zbawienny wpływ na dziecko, jak i na rodzica a efektem tego rodzaju obcowania jest mimowolna nauka dla dziecka ale co może w tym aspekcie ważniejsze, to także nauka dla ojca, nauka uważnego skupienia na bliskości z drugim człowiekiem. Taka aktywność wyniesiona z dzieciństwa powoduję, że dziecko w przyszłości będzie budować swoje dorosłe relacje na prawdziwych wartościach, namacalnych doświadczeniach, poszukiwać ich i dostrzegać wartość w odczuwaniu drugiego jako prawdziwej, czującej istoty a nie tylko jego wirtualnej projekcji.

„Chciałbym by ta wystawa, oraz album zainspirowały ojców do poświęcenia swoim dzieciom większej uwagi, bez potrzeby dodawania do wspólnego bycia jakichkolwiek dodatkowych bodźców. To my sami możemy sobie dać najwięcej. Uważne bycie razem tworzy nierozerwalną więź. Więź, która będzie gwarantem stałości relacji. Nie wiemy na jakie wody rzuci nas życie, nie znamy przyszłości. Możemy być tu i teraz i zadbać o to co najważniejsze. To nie banał, choć brzmi banalnie. Tak trudno jest nam żyć chwilą obecną, dostrzec jej wartość, kolor i smak. Docenić to co mamy na wyciągnięcie ręki. Doświadczmy tej bezwarunkowej miłości, która jest w geście, spojrzeniu. Jest w nich tak mocno, że nie potrzeba słów. Zamykam te chwile w kadrach. Dzielę się nimi. Chcę je uchronić i dać szanse innym na spojrzenie w głąb życia moimi oczami.” – Grzegorz Stykowski

Wystawa oraz prezentacja Albumu odbędzie się w dniu 23 czerwca – Dzień Ojca – w PROM Kultury Saska Kępa w Warszawie, Ul. Brukselska 23. www.promkultury.pl o godzinie 18.00

Po wernisażu odbędzie się dyskusja na temat bycia ojcem w dzisiejszych czasach z udziałem Konrada Kruczkowskiego (blog halo ziemia), znanej psycholog dziecięcej Doroty Zawadzkiej oraz Macieja Mazurka (blog Zuch Rysuje)

Blog Lifenotes z którego pochodzą zdjęcia do wystawy oraz albumu otrzymał tytuł Bloga Roku w prestiżowym konkursie Onet na Blog Roku 2013 w kategorii Twórczość Artystyczna.

Zaproszenie plakat

 

www.blog.lifenotes.pl